Porozumienie bez przemocy NVC jest „bliskie sercem” w Przedszkolach Little Academy.

Porozumienie bez przemocy NVC jest „bliskie sercem” w Przedszkolach Little Academy. W realizacji polskiej podstawy programowej pracujemy na podręcznikach rekomendowanych przez Wydawnictwo Klett które są zgodne z założeniami Porozumienia bez Przemocy „Żyrafa Ola” (więcej czytaj w zakładce polska podstawa programowa).

Dlaczego

NVC?

Jest sposobem porozumiewania się opracowanym przez amerykańskiego psychologa Marshalla Rosenberga. Dotyczy on wszystkich ludzi, ale często jest stosowany jako metoda wychowawcza.

Rosenberg zobrazował ideę przeciwstawiając sobie dwa zwierzęta: żyrafę i szakala. 

Szakal jest symbolem przemocowego komunikowania się. Żyje po to, aby mieć rację.  Ocenia, krytykuje, porównuje, analizuje. Żyrafa – roślinożerny, łagodny ssak o wielkim sercu jest symbolem pokojowego porozumiewania się.

Żyrafa odnosi się do innych z szacunkiem, empatią i współczuciem. Żyje po to, żeby wzbogacać życie swoje i innych.

Dlaczego Porozumienie Bez Przemocy działa?

Marshall B. Rosenberg mówił o tym, że NVC to nie jest formą komunikacji, strategią komunikacji czy cokolwiek takiego. Mówił o tym, że jest to postawa życiowa.

NVC działa dlatego, że poprzez stosowanie empatii i brak agresji, obdarzamy Dziecko szacunkiem i nie odzieramy go z godności. Innym silnym filarem jest budowanie możliwości do tego, by między nauczycielem a dzieckiem powstało poczucie bezpieczeństwa. Grunt, na którym można bezpiecznie się poruszać, zarówno w zakresie fizycznego jak i psychicznego bezpieczeństwa.

Dlaczego Porozumienie Bez Przemocy działa wobec dzieci?

pic-30