Proces socjalizacji dziecka opiera się w dużej mierze na budowaniu relacji z rówieśnikami. Najlepiej uczynić to za pośrednictwem wysokiej klasy przedszkola, w którym to dzieci nauczą się odrobiny samodzielności i zdobędą nowe umiejętności. Przedszkole to idealne miejsce na poznanie nowych osób i zawarcie pierwszych przyjaźni (czasami nawet wieloletnich). Oczywiście nie w każdym przedszkolu zachowuje się należyte standardy opieki oraz wychowania, dlatego rodzice powinni to bardzo dokładnie zbadać, zanim poślą do takiej placówki swoją pociechę.
Czy warto puścić dziecko do przedszkola? Kilka istotnych korzyści
Wielu rodziców poważnie zastanawia się nad tym czy warto puścić dziecko do przedszkola. Niektórzy wolą spędzać ten czas ze swoimi pociechami w domu i samodzielnie uczyć je nowych umiejętności. Profesjonalne przedszkole zatrudnia w swoich szeregach wyspecjalizowaną kadrę pedagogów, którzy znają się na swojej pracy i wiedzą jak pokierować rozwojem dziecka. W przedszkolu dba się przede wszystkim o:
- prawidłowy rozwój społeczny dzieci – młode istoty uczą się odpowiednich wzorców zachowania i współpracy w grupie. Dzieci bawią się obok siebie, umieją rozwiązywać pierwsze konflikty, a dodatkowo poprawiają swoje samopoczucie i nie spędzają czasu przed telewizorem. Zabawy są oczywiście dość krótkotrwałe, aby dziecko nie zdążyło się znudzić. Głównie są to działania konstrukcyjne, ruchowe i tematyczne,
- naukę języka oraz odpowiednich norm społecznych – dzieci poznają literki, cyfry, alfabet oraz podstawowe wyrazy i zdania, dzięki którym skutecznie porozumiewają się ze społeczeństwem. Rozwijają się społecznie i intelektualnie. Dodatkowo wiedzą, jak zachowywać się w grupie oraz w najbliższym otoczeniu. Pedagodzy uczą dzieci języka obcego i nakreślają im odpowiednie wartości,
- niwelowanie konfliktów, skarg i negatywnych emocji (np. płacz oraz żal i złość) – dzieci uczą się panować nad swoim zachowaniem i nie wybuchają płaczem lub złością przy każdej nadarzającej się okazji, zasady.
Dziecko w przedszkolu z każdym kolejnym dniem czuje się coraz swobodniej i bezpieczniej. Nie oznacza to od razu, że nie będzie chciało wracać do domu. Rodzice mogą spać spokojnie. Młode pociechy uczą się wyrażać swoje emocje i uczucia, przepraszają za złe zachowanie i okazują współczucie rówieśnikom.
Posłanie dziecka do przedszkola – czy taki krok jest związany z jakimiś słabymi stronami?
Źle dobrane przedszkole może wiązać się z pewnymi słabymi stronami. Dzieci są narażone na nadmierny stres, bardzo często płaczą, a dodatkowo nie chcą opuszczać miejsca swojego zamieszkania. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o to, aby dziecko uczęszczało do sprawdzonej i cieszącej się nieposzlakowaną opinią placówki. Warto na samym początku sprawdzić kadrę pedagogów.
Nie należy zastanawiać się zbyt długo nad tym czy warto puścić dziecko do przedszkola tylko podjąć jakieś działania, które pozwolą na wyciągnięcie właściwych wniosków. Pedagodzy i opiekunowie muszą umieć zapanować nad grupą, w której nie powinno dochodzić do konfliktów czy też bójek. Dzieci nie powinny być w żaden sposób zastraszane. Oczywiście uczęszczanie do przedszkola niesie za sobą ryzyko zachorowania. Pojawiają się drobne infekcje, z którymi trzeba sobie radzić w warunkach domowych. Dzięki temu można jednak zyskać większą odporność. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, iż dziecko w przedszkolu spotka się z nieprzyjemnymi sytuacjami ze strony przedszkolanek lub rówieśników. Należy to kontrolować.