Rozpoczęcie przygody z przedszkolem to bardzo ważne wydarzenie dla każdego dziecka oraz jego rodziców. Maluch pierwszy raz zostaje sam bez rodziców na dłuższy czas. W przedszkolu ma zapewnioną świetną opiekę, a także podczas różnych zajęć nabywa nowych umiejętności i zdobywa wiedzę. Warto wiedzieć jak wygląda funkcjonowanie dzieci w przedszkolu, jakie są zalety takie rozwiązania oraz dlaczego niektóre maluchy mają problemy z adaptacja.
Dlaczego dziecko płacze w przedszkolu?
Dla niektórych dzieci rozpoczęcie przygody z przedszkolem jest bardzo traumatycznym przeżyciem. Maluchy płaczą, są apatyczne, buntują się itd.
Bardzo często przedszkolaki płaczą rano, gdy są zaprowadzane przez rodziców. Nie chcą się rozstać. Nie ma w tym nic dziwnego. Dziecko trafia do miejsca, którego jeszcze nie zna, które jest dla niego nowe. Wokół jest pełno dzieci i tylko jedna pani, która musi podzielić swoją uwagę pomiędzy wszystkich. Jeżeli trzylatek do tej pory nie miał zbyt dużego kontaktu z innymi dziećmi i rzadko zostawał bez rodziców z pewnością może to być dla niego trudna sytuacja.
Dziecko płacze w przedszkolu także podczas leżakowania. Przebieranie się w piżamkę może kojarzyć się z wieczornym rytuałem i dziecko może się obawiać, że zostanie na noc poza domem.
Przez pierwsze dni i tygodnie płacz w przedszkolu jest czymś zrozumiałym. Należy pomóc dzieciom przejść przez proces adaptacyjny, aby codzienne przychodzenie do przedszkola było dla nich czymś radosnym. Warto dużo rozmawiać z dzieckiem, powoli oswajać go z nową sytuacją. Bardzo ważna jest współpraca rodziców z wychowawcami.
Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola?
Zapisanie dziecka do przedszkola wiążę się z wieloma zaletami. Przede wszystkim jest to duża nauka samodzielności. Dziecko uczy samodzielnego jedzenia, ubierania, sprzątania po sobie itd. Kolejną korzyścią jest możliwość przebywania z rówieśnikami i nauka funkcjonowania w grupie. Przedszkolaki uczą się współpracować ze sobą, dzielić się, pomagać sobie, nawiązywać kontakty z innymi dziećmi itd. Uczą się także ustępować i rozwiązywać konflikty. Nabycie tych umiejętności to pierwszy krok do nauki zasad życia w społeczeństwie. Przedszkole to także świetna nauka tolerancji, akceptacji innych, pewności siebie itd.
Warto także zaznaczyć, że przedszkole to niesamowite okno na świat. Dzieci biorą udział w różnych zajęciach ogólnorozwojowych i tematycznych. Uczą się prostych rzeczy przez zabawę. Rozwijają motorykę małą, przygotowując się do późniejszej nauki pisania. Korzyści jest naprawdę bardzo wiele!
W wielu przedszkolach dodatkowo organizowane są najróżniejsze zajęcia dodatkowe, dzięki którym dzieci mogą kształtować różne umiejętności. Warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie: https://littleacademy.pl/.
Jak wygląda dzień w przedszkolu?
Większość dni w przedszkolu obywa się według podobnego schematu. Dzięki temu dzieci czują się bezpieczniej i wiedzą czego mogą się spodziewać. Systematyczność jest niezwykle ważna.
Przedszkolaki schodzą się do sali rano i przed śniadaniem zwykle mają czas na samodzielną zabawę lub wspólną gimnastykę. Następnie przychodzi pora na pierwszy posiłek. W dalszej części dnia dzieci biorą udział w zajęciach dydaktycznych. Mogą uczyć się podstaw języka polskiego, muzyki, matematyki, przyrody czy plastyki. Jak wspomniano wcześniej, zajęcia na tym etapie odbywają się głównie w formie zabawy. Kolejnym puntem programu jest obiad, przed którym dzieci zwykle mają czas na zabawę. Po zjedzonym posiłku młodsze przedszkolaki idą na leżaki, a starsze mają czas na spokojne zabawy czy czytanie książeczek. Następnie jest czas na wspólną zabawę, spacer, zabawę na świeżym powietrzu. Część dzieci jest wtedy odbierana przez rodziców. Dzień kończy się podwieczorkiem i dalszymi zabawami.