Dziecko w żłobku – co warto wiedzieć?

Dziecko w żłobku bawi się klockami

Powodów dla których rodzice decydują się na zapisanie dziecka do żłobka jest wiele. Dziecko w żłobku? Niezależnie od tego dlaczego zapadła ta ważna decyzja, jest to duża zmiana zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Warto wiedzieć jak przygotować siebie i dziecko, aby adaptacja do nowej codziennej rutyny przebiegła bez niepotrzebnych łez i stresu.

Dziecko w żłobku – małymi kroczkami do celu

Każde dziecko inaczej reaguje na zmiany. Niezależnie od tego czy dziecko jest bardziej czy mniej wrażliwe na nowe doznania rodzic powinien obserwować jego reakcje. Stres może negatywnie wpłynąć na rozwój maluszka. Dla prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i stałości. Z tego względu wszelkie zmiany warto wprowadzać stopniowo.

W przypadku dzieci, które zaczynają swoją przygodę ze żłobkiem mamy często do czynienia z rocznymi, a nawet młodszymi maluszkami. U niektórych dzieci w związku z nagłym zniknięciem rodzica może pojawić się lęk separacyjny. Warto przed zapisaniem dziecka do żłobka spróbować zostawiać go na krótkie okresy z bliskimi, którzy nie są domownikami, jak dziadkowie, czy ciocie.

Czy da się wytłumaczyć rocznemu dziecku, że idzie do żłobka?

Według badań psychologicznych roczne dziecko jest zwykle gotowe na czasową rozłąkę z rodzicami. Wiele słyszy się o tym, że warto przygotować dziecko do pójścia do żłobka. Jak to zrobić, aby dziecko zrozumiało co chcemy mu przekazać? Z całą pewnością roczne dziecko nie zrozumie jeszcze takich pojęć jak „rozłąka” czy „żłobek”. Są jednak sposoby na to aby oswoić malucha z planowaną dłuższą rozłąką.

Pierwszym krokiem może być ćwiczenie nieobecności mamy przez coraz dłuższe okresy. Warto też pokazać dziecku żłobek i jego zalety. Można to zrobić podczas dnia otwartego, albo przy okazji poznawania oferty placówki. Z perspektywy dziecka atrakcji w żłobku jest z pewnością wiele: są to nowe zabawki, plac zabaw, a przede wszystkim rówieśnicy, którzy z każdym dniem będą dla dziecka bardziej interesujący.

Sposobem na wytłumaczenie dziecku czym jest żłobek może być zabawa, w której maskotki wejdą w rolę dzieci w żłobku. Warto w trakcie tej zabawy pokazać, że rodzice maskotek zawsze po nie wracają, aby zabrać je do domu. Dzięki temu w pewnym stopniu możemy przygotować maluszka na rozłąkę.

Co daje dziecku pobyt w żłobku

Niezależnie od tego czy chodzi o dziecko w żłobku czy dziecko w przedszkolu, im bardziej samodzielny maluch – tym łatwiej mu odnaleźć się w nowym środowisku. Oczywiście, każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Niektóre maluszki potrzebują więcej uwagi i bliskości niż inne. Zrozumienie potrzeb i mądre prowadzenie dziecka ku coraz większej samodzielności sprawia, że dziecko nie reaguje gwałtownie na zmiany.

Umiejętności jakie mają dzieci w danym wieku są zależne od wielu czynników i tak niektóre dzieci w wieku osiemnastu miesięcy potrafią już nakładać buty i posługiwać się łyżką, inne przynoszą opiekunom buciki „do założenia” a do jedzenia używają własnych rączek. W żłobku dzieci naśladują się wzajemnie i z tego względu często nauka codziennych czynności przychodzi im szybciej.

Żłobek i przedszkole uczą dzieci zachowań społecznych. Zabawa z rówieśnikami jest całkiem innym doświadczeniem niż zabawa z dorosłymi. Przebywanie wśród innych dzieci niesie z sobą także negatywne aspekty – dzieci naśladują swoje zachowanie, nie zawsze wybierając zachowania, które warto naśladować.

Najtrudniejszy jest początek – jak przetrwać pierwszy dzień w żłobku

Kiedy dziecko oswoi się z nowym środowiskiem – żłobek staje się dla niego miejscem bezpiecznym i pełnym atrakcji. Niemniej, początki często bywają trudne. Jeśli istnieje taka możliwość warto aby pierwsze pobyty w żłobku nie były zbyt długie. Pobyt warto wydłużać w zależności od samopoczucia dziecka.

Pamiętajmy o tym, aby rozmawiać z dziećmi szczerze. Nie mówmy nigdy, że wrócimy za chwilkę i absolutnie nie znikajmy nagle. Dajmy dziecku możliwość przygotowania się na to co ma nastąpić. Aby emocje dziecka były pozytywne, warto zadbać także o swoje emocje. Czasem zdarza się, że to nie dzieci, a rodzice nie są gotowi na pobyt dziecka w żłobku. Dzieci widząc te emocje mogą zacząć się denerwować. Pamiętajmy więc, aby przygotowując dziecko na pobyt w żłobku, przy okazji przygotować na niego i siebie samych.

3.5/5 - (2 votes)