Jak przygotować dziecko do żłobka?

Wysłanie dziecka do żłobka, stanowi ważną i równocześnie trudną decyzję. Pierwsze dni w zupełnie nowym miejscu mogą stanowić spore wyzwanie, jednakże za sprawą właściwego przygotowania, zaangażowania i dużych pokładów optymizmu, możemy sobie dać z tym radę. Jak przygotować dziecko do żłobka

Dziecko w żłobku – czy to dobre rozwiązanie? 

Wokół żłobków narosło sporo mitów, które mogą skutecznie zniechęcać do tego typu miejsc. Rzadziej toczy się rozmowy na temat plusów, które zaoferuje ten rodzaj opieki. A przecież dzieci w takich miejscach, mogą się bardzo dobrze socjalizować. Za sprawą ciągłej obecności innych maluchów oraz opiekunów, mają szansę nauczyć się dzielenia z innymi, czekania na własną kolej, ale również nawiązywania kontaktów i dogadywania się z tymi, których jeszcze nie do końca rozumieją. Pomoże to nie tylko w rozwijaniu osobowości dziecka, ale również w rozwinięciu cech, które będą przydatne w dalszym życiu.

 

Żłobek jest również idealnym miejscem do pracy nad radzeniem sobie w nowych sytuacjach i pracy nad samodzielnością. Podopieczni mogą się dowiedzieć, jak wyrazić własne potrzeby we właściwy sposób, ale również jak szanować inne osoby, tym bardziej te najbliższe. Mogą powoli zacząć rozumieć, czym są zasady i normy, jak i zaczynają za nimi po prostu podążać. Wykwalifikowana i doświadczona kadra, stanowi podstawę odpowiedniego żłobka. Dzięki czemu nasze dziecko zyskuje dostęp do wielu edukacyjnych programów, jak i różnych zabaw, czy do specjalistów, którzy troszczą się o jego właściwy rozwój. Spora przestrzeń, stanowi również zaletę, gdyż umożliwia aktywność praktycznie bez żadnych ograniczeń. Jeżeli znajdujemy się w gronie szczęśliwców, którym udało się zapisanie dziecka do żłobka niedaleko domu, warto poddać sprawdzeniu jakość placówki.

 

Jednym spośród najistotniejszych czynników, które warunkuje jakość opieki nad dziećmi, będzie ilość osób odpowiadających za całą grupę, jak i ilość dzieci, które będą się w tej grupie znajdowały. Im mniejsza liczba dzieci przypadająca na jednego opiekuna, tym sytuacja jest lepsza – będziemy mieć on wówczas opcję poświęcenia odpowiedniej uwagi każdemu dziecku. Dobrze będzie również poznać warunki, które panują w wybranej placówce. Sprawdźmy, w jaki sposób zostały urządzone sale, gdzie śpią maluchy, jak został wyposażony plac zabaw. Zorientujmy się również, jak dzieci spędzają czas – czy często przebywają na świeżym powietrzu, czy drzemają. Na pewno, nasza intuicja podpowie nam, czy nasze dziecko będzie się odpowiednio czuło w wybranym przez nas żłobku. 

Kiedy dziecko do żłobka – adaptacja rocznego malucha 

Sporo mówi się na temat przygotować maluchów do przedszkoli, tymczasem zaadoptowanie rocznego dziecka do żłobka, jest tak samo istotne – lęk separacyjny, może być związany bowiem z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Nagłe zniknięcie opiekuna, to dla malucha duży stres i szok, dlatego warto wcześniej przygotować go na taką sytuację. Adaptacja, powinna się odbywać powoli. Na początku możemy zostawić dziecko z ciocią czy babcią na kilka minut, zaś z czasem zwiększać ten okres. 

Related Posts