Nauka w przedszkolu a rozwój dziecka – jak to wygląda?

Dzieci posyłane do przedszkola szybciej się usamodzielniają, poznają rówieśników i przyzwyczajają się do szkolnej rzeczywistości. Na taki krok decyduje się wielu rodziców, m.in. z tego względu, że sami muszą chodzić do pracy. Trzeba mieć pełną świadomość tego, że przedszkole nie jest wyłącznie świetlicą i dzieci mogą się w nim nauczyć wielu ciekawych rzeczy. Przedszkole łączy w sobie zabawę, wczesną edukację oraz rozwój umiejętności społecznych. 

Nauka dziecka w przedszkolu – co trzeba wiedzieć na ten temat?

Nauka dziecka w przedszkolu jest realizowana na wielu różnych płaszczyznach. Chodzi m.in. o:


  • naukę życia – to najlepsze miejsce na poznanie obowiązujących w społeczeństwie zasad i wartości. Przedszkolanki mają dostatecznie dużo czasu na to, aby zapoznać dzieci z takimi zasadami i dokładnie je im wytłumaczyć. Dzieci nabywają m.in. zdolność integracji społecznej. Przekłada się to na łatwiejsze budowanie relacji międzyludzkich. Maluchy dowiadują się, jak powinny się zachowywać poza miejscem zamieszkania, co przyda się np. wtedy, gdy rodzice zabierają je „w gości”. Uczą się też odróżniać dobro od zła,

  • naukę przedmiotów – nauka dziecka w przedszkolu to przede wszystkim nauka pisania (poznanie alfabetu, rozróżnianie małych i dużych literek, pisanie imienia i nazwiska, rysowanie szlaczków), liczenia (poznawanie kolejnych liczb, liczenie do 10, poznawanie kształtów – trójkąta, kwadratu, prostokąta, itd.), czytania (nauka pierwszych słów i budowanie pierwszych zdań, czytanie prostych rymowanek), muzyki (śpiewanie, wspólna zabawa przy muzyce), rytmiki (poczucie rytmu, zabawa w kółku) oraz malowania (pierwsze rysunki),

  • naukę języka obcego – nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko na etapie przedszkolnym zaczęło się uczyć języka angielskiego. Przyda mu się to w późniejszym życiu oraz m.in. na różnego rodzaju wyjazdach rekreacyjnych i wakacyjnych.

Jak widać nauka dziecka w przedszkolu niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Kluczowe jest jednak to, aby dokładnie sprawdzić, co oferuje dana placówka, a dopiero potem zapisać własne dziecko do przedszkola.

Uczęszczanie dziecka do przedszkola – największe zalety

Nie da się ukryć, że uczęszczanie dziecka do przedszkola ma swoje mocne strony. Warto wspomnieć w tym miejscu m.in. o tym, że dzieci uczą się funkcjonować w grupie, rozpoznawać i zgłaszać swoje problemy oraz nabywają zdolność współpracy. Przedszkole uczy tolerancji. Maluchy mierzą się z m.in. odmiennym zachowaniem oraz wyglądem. To wszechstronny rozwój dziecka, gdyż grupy przedszkolne bardzo często odwiedzają takie miejsca, jak teatry, zoo oraz kina. 

Nauka dziecka w przedszkolu – czy warto?

Każdy rodzic sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nauka dziecka w przedszkolu ma według niego głębszy sens? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, gdyż nie każdy rodzic jest przekonany co do tego, że dziecko już od najmłodszych lat powinno przebywać przez kilka godzin dziennie poza domem. Wielu rodziców z czasem się jednak do tego przekonuje, gdyż dzieci mogą się rozwijać i mają łatwiejszy start w późniejsze życie.


Dzieci nauczą się m.in. porządku i zaczną sprzątać po sobie zabawki. Nie będą też przesiadywać długimi godzinami przed telewizorem. Przedszkole ustala plan dnia, którego dziecko będzie się trzymać, co przełoży się na przestrzeganie obowiązujących w społeczeństwie zasad. Godne podkreślenia jest to, że przedszkolaki nie będą odczuwać lęku przed nawiązywaniem kontaktów szkolnych, a do tego odnajdą się w każdej sytuacji (nawet tej najtrudniejszej). 

Related Posts

KONTAKT
+48 695 777 314
kontakt@LittleAcademy.pl