Ogromne emocje, które towarzyszą naszej pociesze podczas pierwszego dnia w przedszkolu, mogą w dużym stopniu odcisnąć się w psychice dziecka. Jest to niezwykle ważna chwila, która zwykle nie obędzie się bez pewnych trudność. Adaptacja w nowym miejscu jest ciężka, w szczególności gdy dziecko do tej pory przebywało przede wszystkim z rodzicami. Jak przygotować dziecka do przedszkola? Na co zwrócić uwagę, aby pociecha przeżyła ten dzień radośnie?
Zanim oddamy dziecko w ręce przedszkolanki
Maluch, który ukończył trzeci rok życia, może zostać już pełnoprawnym członkiem grupy przedszkolnej. To najczęstsza chwila, w której rodzice decydują się na posłanie pociechy do przedszkola. Odciąża to nie tylko obowiązki związane z opieką dziecka, ale pozwala także inicjować pierwsze kontakty pociechy, dzięki której zaczyna się ono intensywnie rozwijać. Przedszkole pozwala maluchowi zdobywać ważne doświadczenia w licznej grupie dzieci. Warto zatem, aby dziecko było dobrze przygotowane do nowej roli, w której będzie musiało się perfekcyjnie odnaleźć.
- Warto inicjować kontakty społeczne dziecka znacznie wcześniej, np. organizując spotkania z innymi mamami i rówieśnikami naszej pociechy.
- Należy wypracować pewne zasady, które pozwolą dziecku odnaleźć się w grupie przedszkolnej. Chodzi przede wszystkim o uczenie malucha odpowiednich zachowań podczas rozmowy, zabawy i innych aktywności.
Kiedy dziecko do przedszkola powinno pójść po raz pierwszy?
Nie należy rzucać malucha „na głęboką wodę”. To prosta droga do tego, aby dziecko zraziło się do rówieśników i samego miejsca, co będzie miało negatywne konsekwencje w przyszłości. Większość placówek przedszkolnych organizuje dni otwarte, które są szansą na adaptację dziecka w przestrzeni przedszkolnej, pod czujnym okiem przedszkolanek i opiekunek. Dni adaptacyjne są także znakomitą możliwością dla samych rodziców, gdyż mogą oni także zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania przedszkola i dopytać personel o ewentualne kwestie związane z działalnością placówki.
Pozytywne nastawienie i nieodwoływanie się do strachu
Kilkuletnie dziecko na samą myśl o pozostawaniu w grupie rówieśniczej bez rodziców będzie bardziej drażliwe i podatne na emocje. Nie powinniśmy zatem dodatkowo straszyć pociechy przedszkolem i nalegać, aby się uspokoiło. Płacz będzie naturalną reakcją obronną malucha i nie może wytrącić z równowagi samego rodzica. Dziecko w przedszkolu może początkowo zachowywać się bardzo zachowawczo i nieufnie. Warto rozmawiać z maluchem, że tego typu miejsce jest znakomitą przestrzenią do kreatywnej zabawy z rówieśnikami.
Jak przygotować dziecka do przedszkola, aby ograniczyć negatywne emocje?
- Rozmawiaj z dzieckiem i systematycznie mu tłumacz, że przedszkole jest przyjaznym miejscem, w którym można się radośnie bawić.
- Przygotowuj dziecko do chwili inauguracji korzystając z dni adaptacyjnych w przedszkolu. Wcześniej warto także zostawiać dziecko na kilkanaście godzin, np. u dziadków, aby nieco odzwyczaić malucha od rodziców.
- Po odprowadzaniu dziecka do przedszkola niezwłocznie oddal się od budynku. Pokazywanie się w oknie lub przedłużanie chwili rozstania mogą przyczynić się do niepotrzebnie zwiększonych emocji.
- Rozmawiaj z dzieckiem o jego problemach i staraj się wypytać, jakie doświadczenia ma w związku z jego pierwszymi dniami w gronie rówieśniczym.