Jak wybrać dobre przedszkole dla dziecka?

Dzieci bawią się na placu przedszkolnym

Wybór przedszkola oraz pierwszy dzień dziecka w takiej placówce jest wielkim przeżyciem zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Główną rolą rodziców jest wybranie tego najlepszego, do którego będzie uczęszczać ich dziecko. Dzięki temu dziecko będzie miało możliwość nabycia odpowiednich zachowań społecznych, które są szczególnie ważne w pierwszych latach życia. Placówka przedszkolna to również świetna okazja do nauki podstawowych umiejętności, które rzutują potem na przyszłość malucha. Na co więc zwracać uwagę wybierając przedszkole dla naszej pociechy?

Co daje przedszkole młodszym i nieco starszym dzieciom?

Uczęszczanie do placówki przedszkolnej to dla dziecka niesamowita przygoda. Dzięki temu nawiązuje bliskie przyjaźnie z innymi dziećmi, które zostały zapisane. Niektóre z przyjaźni wręcz pozostają w bliskim kontakcie przez kolejne długie lata. Ponadto jest to idealna okazja do nauczenia malucha podstawowych zasad savoir vivre w kontaktach międzyludzkich. Edukacja przedszkolna to również świetna okazja do uczestnictwa w wielu kulturalnych wydarzeniach, warsztatach czy zajęciach integracyjnych.

 

Przedszkole to miejsce, gdzie dzieci są wstępnie przygotowywane do wejścia w świat edukacji szkolnej. Dzięki zabawie i nauce poprzez zabawę, które są kierowane przez odpowiednio przeszkolone osoby czyli panie nauczycielki, rodzic zyskuje pewność, że pociecha nie trafi na nic niewłaściwego w czasie edukacji przedszkolnej. Jednym z takich przedszkoli jest placówka „Little Academy” w Warszawie, gdzie zadbano o wszelkie szczegóły związane z edukacją dziecięcą.

Wybór przedszkola - czym się kierować?

Rodzice podczas zapisywania swojego/ swoich dzieci do przedszkoli mają poważny dylemat. W systemie edukacyjnym można wybrać przedszkole niepubliczne, prywatne oraz publiczne, które należą do państwowego systemu oświaty. Dzięki temu każdy rodzic ma szansę wybrania odpowiadającej mu opcji pod względem finansowym. Przedszkola publiczne zazwyczaj należą do placówek najtańszych, a prywatne do najdroższych. Niepubliczne przedszkola to coraz mniej spotykana forma prowadzenia takiej placówki. Ponadto wybierając odpowiednie przedszkole warto wybrać się na dni otwarte, gdzie będzie można zapoznać się z infrastrukturą takiego miejsca oraz umożliwione zostaną bezpośrednie spotkania z kierownikiem i nauczycielami. Dzięki temu będzie można poznać standardy oraz zasady etyczne, które są głównymi wyznacznikami drogi w edukacji jaką wybrała kadra kierownicza i nauczycielska danej placówki.

 

Ponadto ważna jest również czystość oraz różnorodność pod względem aktywności fizycznej (np. ćwiczenia rytmiczne w ramach zajęć wychowania fizycznego) w danej placówce. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na stan wyposażenia, którym posługują się nauczyciele oraz kierownicy. Dodatkowym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest również stan techniczny sprzętów na placu zabaw. Związane jest to z bezpieczeństwem pociechy, która w zabawie zapomina o całym świecie i liczą się wtedy tylko chwile spędzone z rówieśnikami i nauczycielkami. Istotną kwestią jest również wyżywienie, które oferuje placówka. Podczas wyboru odpowiedniego przedszkola warto zapytać kierownika przedszkolnego czy jest możliwość udostępnienia przykładowego jadłospisu, który jest oferowany obecnym rocznikom.

 

Świetne przedszkole zadba przede wszystkim o to by dziecko zakończyło edukację przedszkolną z wesołymi wspomnieniami oraz pozytywnym nastawieniem na dalsze nauczanie szkolne. Dzięki temu maluch, który potem przeobraził się w starszaka idącego do szkoły, nie będzie miał/a żadnych przykrych wspomnień. I dzięki temu gdy przyjdą wspomnienia z dzieciństwa z rozrzewnieniem będzie wspominać chwile spędzone na beztroskie zabawy. Przedszkole to również świetna okazja do wykształcenia w dziecku poczucia obowiązku oraz chęci do pomocy innym – jako placówka wczesnoedukacyjna przedszkole powinno traktować tą kwestię priorytetowo.

5/5 - (4 votes)