Jak wybrać dobry żłobek dla dziecka?

Decyzja o tym, że nasz maluch pójdzie do żłobka, dla wielu rodziców wiąże się z olbrzymim stresem. Jeszcze więcej wątpliwości budzi w nas, jak wybrać odpowiednią placówkę, by zapewniła dziecku nie tylko opiekę, ale także niezbędne wsparcie oraz rozwój. Jak wybrać dobry żłobek dla dziecka? Czym kierować się przy wyborze żłobka? Dowiesz się poniżej. 

Zabawa z dziećmi w przedszkolu Montessori

Z punktu widzenia komfortu naszego malucha, wybór żłobka powinniśmy rozpocząć od wyselekcjonowania tych placówek, które przeprowadzają adaptację dziecka w taki sposób, aby mógł w niej uczestniczyć rodzic. Dotychczas bowiem dziecko miało z nami stały kontakt. Mogłoby zatem przeżyć niemały szok, gdyby z dnia na dzień zostało ono umieszczone wśród innych dzieci, innych cioci-przedszkolanek, bez mamy i taty. Czułoby się prawdopodobnie dość zagubione. W związku z powyższym adaptacja w żłobku z udziałem rodziców z całą pewnością uczyni rozstanie znacznie łatwiejszym i bardziej komfortowym dla wszystkich zaangażowanych w ten proces stron. 

Dostępność

Wybierając żłobek, należy rozważyć także, jaka jest jego dostępność, a zatem:

  • jakie są godziny pracy (w tym zakresie należy pamiętać, że nie wystarczy, aby placówka była czynna 8 godzin dziennie, ponieważ należy wziąć pod uwagę także zapas czasowy, który pozwoli zawieźć malucha przed pracą oraz odebrać go po pracy); 
  • jakie są zasady funkcjonowania w okresie letnim; 
  • czy żłobek funkcjonuje w trakcie weekendów. 

Warto także przeanalizować kwestię opłat, np. czy za pobyt dziecka w żłobku w trakcie soboty lub niedzieli nie trzeba będzie zapłacić dodatkowych pieniędzy. 

Podejście kadry

Ciocie ze żłobka pełnią niebagatelną rolę w rozwoju dziecka, bowiem w trakcie tygodnia będzie ono spędzało z nimi więcej czasu niż z rodzicami. W związku z powyższym warto sprawdzić, jakie są kompetencje kadry, jakie ma ona doświadczenie czy podejście do dzieci. Ważny jest także przykładowy plan dnia obowiązujący w danej placówce.

Żywienie i higiena

Warto zadbać także o to, aby dziecko w żłobku odpowiednio się odżywiało. Znajomość przykładowego jadłospisu czy metod karmienia dziecka to podstawa, ale warto wiedzieć także:

  • kto dostarcza produkty,
  • jaka jest jakość produktów,
  • kto przygotowuje posiłki;
  • czy istnieje możliwość zastosowania diety eliminacyjnej, o ile jest taka potrzeba. 

Uwagę należy poświęcić także kwestiom związanym z codzienną higieną, jak chociażby temu, czy nie jest bagatelizowany obowiązek mycia rąk, czy z dziećmi myje się zęby, jak wyglądają przewijaki czy ręczniki w łazience. 

Budynek żłobka

Przed wyborem żłobka należy sprawdzić aspekty związane z bezpieczeństwem jego budynkiem – w jakim jest stanie, jak wyglądają sale i łazienki, jakie zastosowano zabezpieczenia, w jakim stanie jest wyposażenie sal, zabawek czy pomocy edukacyjnych. Ważnym aspektem będzie również to, czy w okolicy znajduje się plac zabaw – najlepiej, aby placówka miała swój własny. Wówczas istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że maluchy będą spędzać sporo czasu na dworze, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne. Coraz bardziej popularne staje się także montowanie monitoringu oraz udostępnianie rodzicom relacji live, co jest z pewnością warte rozważenia. 

Wsparcie rozwoju

Wybierając właściwą placówkę, warto zwrócić uwagę także na to, jakie zajęcia będą w niej realizowane. Obecnie już w żłobkach organizowane są zajęcia plastyczne, rytmika, nauka języka angielskiego, dogoterapia czy sensoplastyka. Niektóre miejsca w swojej ofercie mają także możliwość spotkania z logopedą, psychologiem czy fizjoterapeutą. Wszystkie te zajęcia mają za zadanie wspierać rozwój naszego malucha. 

Należy przy tym pamiętać, że na koniec dnia najważniejsze jest, aby nasza pociecha dobrze czuła się w danej placówce. W przeciwnym razie dziecko nie będzie chciało odwiedzać żłobka, chociażby miało w nim zapewnioną najlepszą opiekę.

4.8/5 - (18 votes)